Skip to content

19 Bow Hill AveTrenton, NJ 08610

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2007

Property Information

Block2217
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
23%
Improvement Value:$211,800
77%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,691+6.7%
2024$9,083+1.2%
2023$8,973-10.9%
2022$10,073+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 5306, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1930