Skip to content

7-9 Bow Hill AveTrenton, NJ 08610

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block2217
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page241

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
17%
Improvement Value:$159,300
83%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,756+6.7%
2024$6,332+1.2%
2023$6,255-10.9%
2022$7,022+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,128DeedBook 6584, Page 1556Recorded3/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 6056, Page 572

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 2431, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1975