Skip to content

1210 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 14, 2021

Property Information

Block2184
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page236

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
25%
Improvement Value:$65,400
75%
Total Assessment$87,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,084+6.7%
2024$2,890+46.4%
2023$1,974-10.9%
2022$2,216+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft868DeedBook 6462, Page 957Recorded11/1/2021

Property Sale

Sale
$5,000

From:

To:

Sq Ft868DeedBook 6357, Page 1787Recorded2/13/2019

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 2380, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1900