Skip to content

113 Samuel StTrenton, NJ 08610

Built 1917

Owner
---
Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block2222
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class35
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,600
51%
Improvement Value:$22,000
49%
Total Assessment$44,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,322-32.3%
2024$1,953+1.4%
2023$1,926-12.2%
2022$2,193+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,104DeedBook 6574, Page 699Recorded11/13/2024

Property Built

Built

Year Built: 1917