Skip to content

1400 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Nov 22, 2012

Property Information

Block2222
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
19%
Improvement Value:$89,000
81%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876+6.7%
2024$3,633+1.2%
2023$3,589-10.9%
2022$4,029-9.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 6163, Page 1273

Property Built

Built

Year Built: 1930