Skip to content

1440 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1915

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block2222
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
36%
Improvement Value:$39,700
64%
Total Assessment$62,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,188+6.7%
2024$2,051+1.2%
2023$2,026-10.9%
2022$2,275+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft960DeedBook 6572, Page 760Recorded10/28/2024

Property Sale

SaleMulti
$23,900
DeedBook 2109, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1915