Skip to content

36 Bradford Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1982

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Sep 30, 1982

Property Information

Block2475
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,636
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
23%
Improvement Value:$239,100
77%
Total Assessment$310,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,928+6.7%
2024$10,243+1.2%
2023$10,119+4.1%
2022$9,715+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2198, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1982