Skip to content

618 Arena DrTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block2243
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page178

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,587
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
20%
Improvement Value:$121,300
80%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,335+6.7%
2024$5,001+1.2%
2023$4,940-10.9%
2022$5,546+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 6328, Page 1512Recorded6/1/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1955