Skip to content

1511 S Olden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block2243
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page178

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
38%
Improvement Value:$268,500
62%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,329+6.7%
2024$14,368+1.2%
2023$14,194-10.9%
2022$15,934-8.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 6548, Page 250Recorded2/5/2024

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 6320, Page 819Recorded3/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$200,001
DeedBook 2151, Page 584