Skip to content

41 Lafayette AveTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$293,500
Last Sale Date
Aug 18, 2024

Property Information

Block2247
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
24%
Improvement Value:$89,500
76%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,369+6.7%
2024$3,158+1.2%
2023$3,119-10.9%
2022$3,502+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$293,500
Sq Ft1,209DeedBook 6567, Page 1491Recorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$132,500
Sq Ft1,209DeedBook 6508, Page 1990Recorded12/8/2022

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 4521, Page 143

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 2240, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1920