Skip to content

402 Samuel StTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block2259
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
28%
Improvement Value:$56,400
72%
Total Assessment$78,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,773+6.7%
2024$2,599+1.2%
2023$2,568-10.9%
2022$2,883+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5709, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5250, Page 120

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2719, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1920