Skip to content

1607 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$143,900
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block2267
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
25%
Improvement Value:$70,100
75%
Total Assessment$93,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,295+6.7%
2024$3,088+1.2%
2023$3,051-10.9%
2022$3,425+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$143,900
DeedBook 5165, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 4544, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$8,900
DeedBook 4050, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1910