Skip to content

235 Mcclellan AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 2, 2017

Property Information

Block2275
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page270

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
23%
Improvement Value:$105,400
77%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,821+6.7%
2024$4,519+1.6%
2023$4,447-10.9%
2022$4,993+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 6284, Page 743Recorded5/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952