Skip to content

327 Buchanan AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block2275
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page270

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,113
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
20%
Improvement Value:$119,900
80%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,282+6.7%
2024$4,951+6.7%
2023$4,641-11.4%
2022$5,241+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955