Skip to content

425 Schiller Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1905

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block2277
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,677
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
24%
Improvement Value:$94,600
76%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,387+6.7%
2024$4,112+1.2%
2023$4,062-10.9%
2022$4,560+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,677DeedBook 6435, Page 823Recorded3/19/2021

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 6318, Page 476Recorded2/26/2018

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 6193, Page 106Recorded5/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1905