Skip to content

109 Harrison AveTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block2278
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,243
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
24%
Improvement Value:$105,500
76%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,863+6.7%
2024$4,558+1.2%
2023$4,503-10.9%
2022$5,055+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,243DeedBook 6418, Page 949Recorded10/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 6001, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1925