Skip to content

222 Wilfred Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block2293
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page194

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
23%
Improvement Value:$100,600
77%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,609+6.7%
2024$4,320+1.2%
2023$4,268-10.9%
2022$4,791+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000
Sq Ft1,244DeedBook 6518, Page 173Recorded3/21/2023

Property Sale

Sale
$65,828
Sq Ft1,244DeedBook 6373, Page 1116Recorded7/11/2019

Property Sale

SaleMulti
$186,500
DeedBook 4902, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 3152, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1920