Skip to content

Broad St(Block 2282 Lot 7)Trenton, NJ 08610

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 27, 2008

Property Information

Block2282
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
96%
Improvement Value:$2,300
4%
Total Assessment$57,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,023+6.7%
2024$1,896+1.2%
2023$1,873-11.0%
2022$2,104+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5862, Page 48

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3983, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1970