Skip to content

260 Mcclellan AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block2295
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page243

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
27%
Improvement Value:$76,000
73%
Total Assessment$104,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,690+6.7%
2024$3,458+1.2%
2023$3,416-10.9%
2022$3,835+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6258, Page 1840Recorded8/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900