Skip to content

232 Mcclellan Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Apr 9, 2015

Property Information

Block2295
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page243

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
27%
Improvement Value:$86,400
73%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,190+6.7%
2024$3,927+1.2%
2023$3,880-10.9%
2022$4,355+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 6217, Page 344Recorded4/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940