Skip to content

224 Mcclellan AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block2295
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page243

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,530
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
14%
Improvement Value:$231,600
86%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,483+6.7%
2024$8,888+16.0%
2023$7,665-10.9%
2022$8,604+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,530DeedBook 6491, Page 74Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,530DeedBook 6293, Page 530Recorded7/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5646, Page 184

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 2231, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1900