Skip to content

531 Schiller AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 28, 2014

Property Information

Block2296
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page243

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage598
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
31%
Improvement Value:$62,600
69%
Total Assessment$90,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,175+6.7%
2024$2,976+1.2%
2023$2,940-10.9%
2022$3,300+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft598DeedBook 6194, Page 745Recorded6/3/2014

Property Sale

SaleMulti
$67,900
DeedBook 3141, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1930