Skip to content

146 Taft Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jul 16, 2010

Property Information

Block2501
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage588
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
61%
Improvement Value:$46,900
39%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,225+6.7%
2024$3,960+1.2%
2023$3,912+4.1%
2022$3,756+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 6065, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1930