Skip to content

235 Lafayette Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1936

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block2298
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page243

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
21%
Improvement Value:$134,200
79%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+6.7%
2024$5,589+1.2%
2023$5,521-10.9%
2022$6,198+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$268,000
Sq Ft1,414DeedBook 6486, Page 206Recorded5/20/2022

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4236, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1936