Skip to content

227 Lafayette Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$34,500
Last Sale Date
Sep 1, 1978

Property Information

Block2298
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page243

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,831
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
17%
Improvement Value:$156,100
83%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,597+6.7%
2024$6,183+1.2%
2023$6,108-10.9%
2022$6,857+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$34,500
DeedBook 2082, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1920