Skip to content

1933 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block2300
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page243

Building Details

Building Class27
Description2SS G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,200
24%
Improvement Value:$77,800
76%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,630+6.7%
2024$3,402+1.2%
2023$3,361-10.9%
2022$3,773+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft1,728DeedBook 6431, Page 1543Recorded2/24/2021

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 6431, Page 1543

Property Built

Built

Year Built: 1900