Skip to content

1935 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block2300
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page243

Building Details

Building Class10
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
24%
Improvement Value:$133,700
76%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,167+6.7%
2024$5,780+15.0%
2023$5,025-10.9%
2022$5,641+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,224DeedBook 6495, Page 885Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 6184, Page 1345Recorded12/17/2013

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4407, Page 223

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3732, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1925