Skip to content

1842 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1963

Last Sale Price
$166,200
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block2303
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
19%
Improvement Value:$146,600
81%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+6.7%
2024$6,008+1.2%
2023$5,935-10.9%
2022$6,663+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$166,200

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6185, Page 1599Recorded1/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1963