Skip to content

1810 Genesee StTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block2303
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
29%
Improvement Value:$65,100
71%
Total Assessment$91,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,232+6.7%
2024$3,029+1.2%
2023$2,992-10.9%
2022$3,359+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 6146, Page 1805

Property Built

Built

Year Built: 1900