Skip to content

127 Field AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jul 21, 2015

Property Information

Block2325
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage605
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
31%
Improvement Value:$75,100
69%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,841+6.7%
2024$3,600+1.2%
2023$3,557-10.9%
2022$3,993+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$108,000

From:

To:

Sq Ft605DeedBook 6224, Page 213Recorded7/24/2015

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 6003, Page 719

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5249, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1940