Skip to content

343 Mcclellan AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2018

Property Information

Block2334
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page270

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,293
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
20%
Improvement Value:$134,100
80%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,871+6.7%
2024$5,503+1.2%
2023$5,436-10.9%
2022$6,103+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$184,900
DeedBook 4721, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1952