Skip to content

601 Wilfred AveTrenton, NJ 08610

Built 1974

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 22, 1996

Property Information

Block2348
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
26%
Improvement Value:$105,400
74%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,986+6.7%
2024$4,674+1.2%
2023$4,617-10.9%
2022$5,183+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3046, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1974