Skip to content

609 Wilfred AveTrenton, NJ 08610

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2013

Property Information

Block2348
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
23%
Improvement Value:$106,600
77%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,891+6.7%
2024$4,585+1.2%
2023$4,529-10.9%
2022$5,084+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3097, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1975