Skip to content

605 Wilfred AveTrenton, NJ 08610

Built 1979

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block2348
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
21%
Improvement Value:$122,300
79%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,445+6.7%
2024$5,103+1.2%
2023$5,041-10.9%
2022$5,659+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6297, Page 919Recorded8/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1979