Skip to content

728 Schiller Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block2365
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page271

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage964
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
21%
Improvement Value:$105,800
79%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,740+6.7%
2024$4,443+39.6%
2023$3,181-10.9%
2022$3,571+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft964DeedBook 6504, Page 1741Recorded10/27/2022

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 6171, Page 1612

Property Sale

SaleMulti
$35,900
DeedBook 2163, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1920