Skip to content

730 Schiller Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block2365
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page271

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
29%
Improvement Value:$72,000
71%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,549+6.7%
2024$3,326+9.6%
2023$3,036-11.7%
2022$3,439+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3659, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1920