Skip to content

531 Independence Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 5, 1999

Property Information

Block2370
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page274

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
16%
Improvement Value:$196,200
84%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,246+6.7%
2024$7,729+1.2%
2023$7,635-11.2%
2022$8,595+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3720, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1959