Skip to content

504 W Park AveTrenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Aug 31, 1989

Property Information

Block2372
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
19%
Improvement Value:$133,900
81%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,857+6.7%
2024$5,490+1.2%
2023$5,423-10.9%
2022$6,088+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 2501, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1935