Skip to content

343 Independence Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Aug 10, 2009

Property Information

Block2372
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,066
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
23%
Improvement Value:$110,000
77%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,057+6.7%
2024$4,740+1.2%
2023$4,682-10.9%
2022$5,256+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 6014, Page 650

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2298, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1948