Skip to content

433 Randall AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 26, 2006

Property Information

Block2373
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
23%
Improvement Value:$106,500
77%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,905+6.7%
2024$4,598+1.2%
2023$4,542-10.9%
2022$5,099+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5517, Page 120

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 4742, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1950