Skip to content

334 Independence Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Date
Feb 28, 2012

Property Information

Block2373
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
25%
Improvement Value:$95,700
75%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,468+6.7%
2024$4,188+1.2%
2023$4,137-10.9%
2022$4,645+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955