Skip to content

340 Independence AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block2373
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
24%
Improvement Value:$99,800
76%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,627+20.6%
2024$3,837+1.4%
2023$3,784-12.2%
2022$4,310+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$313,000
Sq Ft1,200DeedBook 6526, Page 1705Recorded6/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955