Skip to content

423 Lake AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$156,250
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block2373
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description1S B G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
18%
Improvement Value:$141,800
82%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,854+7.0%
2024$5,471+1.3%
2023$5,402-11.4%
2022$6,094+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$156,250
Sq Ft1,495DeedBook 6538, Page 265Recorded10/18/2023

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2937, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1955