Skip to content

223 Lake AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 10, 2004

Property Information

Block2375
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page271

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
20%
Improvement Value:$136,300
80%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005+6.7%
2024$5,628+1.2%
2023$5,560-10.9%
2022$6,242+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 4895, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2945, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1950