Skip to content

851 Schiller AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2007

Property Information

Block2375
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page271

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,411
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
14%
Improvement Value:$209,400
86%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+6.7%
2024$8,043+1.2%
2023$7,945-10.9%
2022$8,919+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950