Skip to content

202 W Park AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Nov 30, 2015

Property Information

Block2375
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page271

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,007
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
22%
Improvement Value:$115,500
78%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,208+6.7%
2024$4,882+1.2%
2023$4,823-10.9%
2022$5,414+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft1,007DeedBook 6235, Page 950Recorded12/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$200,850
DeedBook 5954, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 2868, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1950