Skip to content

833 Schiller AveTrenton, NJ 08610

Built 1975

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Sep 26, 2016

Property Information

Block2375
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page271

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
22%
Improvement Value:$122,900
78%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,540+6.7%
2024$5,192+1.2%
2023$5,129-10.9%
2022$5,758+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6263, Page 1022Recorded9/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 3233, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1975