Skip to content

232 Edward AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block2379
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page248

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
36%
Improvement Value:$93,300
64%
Total Assessment$145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,131+6.7%
2024$4,809+1.2%
2023$4,751-11.2%
2022$5,348+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5670, Page 13

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4321, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1950