Skip to content

237 Irvington PlTrenton, NJ 08610

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2023

Property Information

Block2400
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page248

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
37%
Improvement Value:$91,700
63%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,138+6.7%
2024$4,816+1.2%
2023$4,757-11.2%
2022$5,355+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6554, Page 49

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6256, Page 1425Recorded7/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1943