Skip to content

209 Irvington Pl

Trenton, NJ 08610

Built 1943

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block2400
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page248

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,355
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
30%
Improvement Value:$125,700
70%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,329+6.7%
2024$5,932+5.0%
2023$5,652-11.2%
2022$6,362+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
Sq Ft1,355DeedBook 6427, Page 1012Recorded1/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 5370, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4250, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3110, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1943